Altı Sigma Nedir?

Nasıl Uygulayabiliriz?

İşletmemize 6 Sigma ne sağlar ?

Six (6 Sigma Eğitimi)

Altı Sigma Çevresi
Kalite, yaşamın her yürüyüşünde bülten haline geldi. Kaliteyi sağlamadaki durgunluğun kesin başarısızlıkla sonuçlandığı kanıtlanmıştır. Yaşamda başarılı olmak için her bireyin kalite geliştirme metodolojileri hakkında oldukça iyi bir bilgi edinmesi zorunlu hale gelmiştir. Sürekli iyileştirme, herhangi bir organizasyonun etkili bir performansının önemli bir bileşenidir. Sadece performansı ölçmek, sistem geliştirmelerine neden olmaz. Herhangi bir hizmet / programda iyileşme sağlanması, ölçüm performansının, belirli sistem iyileştirmesinin uygulanmasına bağlanması için kurumsal bir strateji gerektirir. Plan Yapım Denetimi Yasası (PDCA), Toplam Kalite Yönetimi (TQM), İstatistiksel Kalite Kontrol (SQC), İstatistiksel Süreç Kontrolü (SPC), Kalite Çemberi (QC) vb. Gibi kalitenin iyileştirilmesi için birçok yöntem.
Bu yazıda, Altı Sigma metodolojisinin önemi ve finansal kazanç ve birçok maddi olmayan fayda için organizasyon için nasıl yararlı olabilir. 6 Sigma, 1986 yılında Motorola, ABD tarafından orijinal olarak geliştirilen bir iş yönetim stratejisidir. 2010 itibariyle, birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hata – Uygunsuzlukların nedenlerini belirleyip kaldırarak ve üretim ve iş süreçlerindeki değişkenliği en aza indirerek proses çıktılarının kalitesini artırmaya yardımcı olur.
Özgünlük eksikliği
Not edilen kalite uzmanı Joseph M. Juran, Altı Sigma’yı “kalite iyileştirmesinin temel bir versiyonu” olarak tanımladı ve “orada yeni bir şey olmadığını” belirtti. Kolaylaştırıcıları aramak için kullandığımız şeyleri içerir. Farklı renklere sahip kemerler gibi daha gösterişli terimler benimsemişlerdir. Bence bu kavram, çok yardımcı olabilecek uzmanlar yaratmak için ayrılmayı hak ediyor. Yine, bu yeni bir fikir değil. Amerikan Kalite Derneği uzun zaman önce güvenilirlik mühendisleri için sertifikalar oluşturdu. ”
“SIX SIGMA PROSESİ” teriminin kökeni ve anlamı
Yetenek çalışmaları, Sigma birimlerindeki süreç ortalaması ve en yakın spesifik asyön sınırı arasındaki standart sapma sayısını ölçer. Süreç standart sapması arttıkça veya işlemin ortalaması toleransın merkezinden uzaklaştıkça, daha az standart sapma, ortalama ve en yakın spesifik asyön sınırı arasında, Sigma sayısını azaltarak ve spesifik asyön dışındaki maddelerin olasılığını artıracak şekilde daha az olacaktır.
Altı Sigma Yalın
Son yıllarda, bazı uygulayıcılar Yalın Altı Sigma adlı bir metodoloji üretmek için yalın üretim ile Altı Sigma fikirlerini birleştirdi. Yalın üretim – süreç akışı ve atık sorunlarının ele alınması – Altı Sigma, varyasyon ve tasarıma odaklanarak “iş ve operasyonel mükemmelliği” desteklemeyi amaçlayan Yalın Altı Sigma ‘da tamamlayıcı disiplinler olarak görülüyor. Bu, IBM gibi şirketlerdeki dönüşüm çabalarına sadece verimlilik değil, aynı zamanda büyümeye odaklanmak için kullanılır. Üretim ve yazılım geliştirmeden satış ve hizmet sunum işlevlerine kadar kuruluş genelinde inovasyon için bir temel olarak hizmet vermektedir.
Altı Sigma, veri ve gerçekler hakkındadır ve problemin çözümü olarak ne düşündüğünüzü düşünmekten, hissetmekten veya inanmaktan ibaret değildir.
Hata – Uygunsuzluk
Altı Sigma metodolojisinin bir kısmı, Hata – Uygunsuzluk açısından bir sürecin ölçülmesini içerir. Altı Sigma bu Hata – Uygunsuzlukları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur, böylece müşterilerinizin beklentilerini karşılayan ve aşan ürünleri ve hizmetleri tutarlı ve karlı bir şekilde üretebilir ve sunabilirsiniz. Küçük bir işletmenin, net gelirinin en az yüzde 10’unun işlem Hata – Uygunsuzlukları tarafından boşa harcanması olağandışı bir durum değildir.
Hata – Uygunsuzluk örnekleri
Yerel perakende mağazanızda fiyatlandırma hataları
Restoran faturasını almak için çok bekliyorum
Telefon faturası
Giysilerinizde kuru temizleme noktaları
Fast food hattında beş dakikadan fazla bekliyorum
Nakliye hasarı
Zamanında ödeme yapmama
E-posta Hata – Uygunsuzlukları
İhtiyacınız olan tek eşyadan donanım deposu
Ürün Hata – Uygunsuzlukları, ürünleri satıcıya veya üreticiye geri döndürmenizi sağlar
Müşteri Şikâyetleri
Ürün İadeleri…
Ve Son Önemli karar alındı; Yeni olana kadar eski olanı yok etmeyeceğiz.
Son kararı iki kez oku ve anla. Eskiyi tahrip etmeden nasıl yenilenir? Aynı şekilde, eski bir sistemde değişmeden yeni bir sistem kurmak mümkün.
Bir Altı Sigma projesi seçmek zorlu, hatta korkutucu bir görev olabilir. En az çaba için en yüksek etkiyi sağlayacak projeleri belirlemek zaman ve sabır gerektirir. Ancak yine de, kuruluşunuzun hedeflerini ve müşterilerinizin beklentilerini dikkatlice değerlendirmek için zaman ayırmak size en büyük sonuçları getirecektir. Kuruluşunuzdaki herkesin dahil olduğundan emin olun – unutmayın, Altı Sigma bir takım çalışmasıdır.